Andmeside välismaal

Välismaal olles on võimalik kasutada kahte tüüpi roamingu andmesideteenust: datakõne ning pakettandmeside. Pakettandmeside alla kuuluvad andmekandjatena GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, HSUPA. Datakõne võimaldab kasutada WAP-i, Mobiil-internetti ja teisi Interneti sissehelistamisteenuse vahendusel.

Datakõne maksustatakse kui kõne Eestisse (kestvuse põhiselt). Pakettandmeside ühenduse abil kasutatud teenuseid mõõdetakse ja arveldatakse andmemahu põhiselt (sõltuvalt operaatorist näiteks 1kB täpsusega, 50 kB täpsusega vms). Iga operaatori võrgus kehtiv andmeside arveldamise samm ja hind on toodud roaminghinnakirjas.

 

Selleks et kasutada pakettandmesidet, nt. GPRS-i välismaal, ei pea üldjuhul muutma ühtegi seadistusparameetrit arvutis ega telefonis. Tuleb vaid alustada valmishäälestatud GPRS ühendust nagu tavaliselt.

Internetiühenduseks tuleb kasutada APN-i internet.emt.ee ja WAP-teenuste kasutamiseks APN-i wap.emt.ee, samasuguste seadetega nagu Eestiski. Eelnevalt tuleks tutvuda ka sellega, kas reisisihiks olevas riigis on pakettandmeside roaming võimalik ja mis see maksab.

Diili kodulehel olev pakettandmeside teenuse kasutamise hind välisvõrkudes on 1 MB hind ja selles sisaldub välisoperaatori osak, Diili osak ning käibemaks. Mahu arvutamisel võetakse aluseks välisoperaatori poolt mõõdetud andmemaht. MMS-sõnumeid saates ja vastu võttes peab tasuma välisoperaatori poolt nõutava tasu tema võrgus pakettandmeside andmemahu kasutamise eest, millele lisandub paketipõhine MMS sõnumi hind.

Selleks et lihtsamalt mõista erinevaid andmemahte, toome allpool mõningate kasutusjuhtude ligikaudsed mahud. Kindlasti peab arvestama et antud mahud on üksnes näitlikustamiseks ja võivad teatud juhtudel oluliselt erineda siintoodust (näiteks e-kirja manus võib oluliselt suurendada selle mahtu):

 • Heakvaliteediline foto 2-4 MB
 • A4 leht tekstilise infoga 200-300 kB
 • MP3 formaadis muusikapala 5 MB
 • Lühike videoklipp (näiteks lühiuudis) ca 10 MB
 • Veebilehe avaleht 300 kB – 3 MB
 • E-kiri 6 kB
 • MMS 30 kB – 300 kB

NB! Tänapäeval on paljudes arvutites ja telefonides kasutusel ise ühendust algatavad rakendused (näiteks automaatne tarkvara uuendamine või e-posti programmid). Vältimaks arveüllatusi, soovitame kõikvõimalikud ise ühendust algatavad rakendused nii telefonis kui ka arvutis seadistada nii, et nad selleks esmalt luba küsiksid ning võimalusel valida, et välismaal viibides automaatselt ühendust ei loodaks. Täpsemad juhised, kuidas seda teha, on reeglina toodud seadme või kasutatava programmi kasutusjuhendis. Kui oled mobiilse interneti kasutamise mõneks ajaks lõpetanud, siis ära hoia ühendust aktiivsena, vaid lõpeta see. See hoiab ära ka võimaliku väiksema lisakulu, mis võib tekkida mõne rakenduse internetiühenduse kontrollimise hetkel või näiteks uue e-maili/teavituse saabudes.

Võimaldamaks mobiilsete andmesideteenuste võimalikult muretut kasutamist, on siin toodud mõned kasulikud näpunäited, mida tasuks silmas pidada.

Diili kliendina saad nüüd tellida mitmeks päevaks reisile minnes mobiilse interneti Nädalapaketi. Nädalapakett sobib neile, kes lähevad reisile mitmeks päevaks ja soovivad soodsalt internetti kasutada. Nädalapaketi andemahtu saab kasutada 7 päeva alates teenuse aktiveerimisest. Nädalapaketti saad vabalt kasutada kõikides ühe tsooni riikides.
 

Nädalapakett Euroopas hind on 14,95 € /400 MB.

Alates 15.06 on Nädalapakett Euroopa Liidus mittemüüdav. Mobiilset internetti saab kasutada vastavalt rändlusteenuste hinnakirjale.

Nädalapakett kehtib järgmistes riikides (Tsoon 1):
Rootsi, Soome, Taani, Norra, Läti, Leedu, Austria, Belgia, Bulgaaria, Fääri saared, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros*, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Suurbritannia, Šveits, Tsehhi, Ungari, Gibraltar, Guadeloupe, Martinique, Prantsuse Guajaana, Reunion, Mayotte, Saint Martin, San Marino, Vatikan.

* Põhja-Küprosel levib Türgi operaatori Turkcell võrk ning maksustamine toimub vastavalt nende hinnakirjale

Nädalapakett Euroopas tellimiseks saada SMS sisuga NADAL EU numbrile 9560.
 

Nädalapakett valitud riikides hind on 29,94 € / 400 MB

Nädalapakett kehtib järgmistes riikides (Tsoon 2):
Türgi, Gruusia, Ukraina, Valgevene, Araabia Ühendemiraadid, Singapur, Tai.

Nädalapakett valitud riikides tellimiseks saada SMS sisuga NADAL MUU numbrile 9560.
 

Nädalapakett Ameerika Ühendriikides hind on 24,95 € / 1 GB (1024 MB)

Nädalapakett kehtib järgmistes riikides (Tsoon 3): Ameerika Ühendriigid
Lisaks Ameerika Ühendriikidele saab nädalapaketti kasutada Puerto Ricos ja Neitsisaartel Ameerika Ühendriikide operaatori AT&T võrgus.

Nädalapakett Ameerika Ühendriikides tellimiseks saada SMS sisuga NADAL USA numbrile 9560.
 

Nädalapakett Venemaal hind on 24,95 € / 1 GB (1024 MB)

Nädalapakett kehtib järgmistes riikides (Tsoon 4): Venemaa

Nädalapakett Venemaal tellimiseks saada SMS sisuga NADAL RUS numbrile 9560.
 

Teenuse tingimused

Nädalapaketiga saab mobiilset internetti ehk andmerändlust kasutada kõikides riikides, kus tellitud nädalpakett kehtib (vastavalt Euroopa riigid ehk Tsoon 1, Valitud riigid ehk Tsoon 2, Ameerika Ühendriigid ehk Tsoon 3 ja Venemaa ehk Tsoon 4). Korraga saab tellida ühe nädalapaketi igas tsoonis.

Nädalapaketi hind sisaldab 400 MB või 1024 MB andmemahtu, mida saab kasutada valitud tsooni riikide kõikide mobiilioperaatorite võrkudes (v.a satelliitside võrkudes).

Nädalapaketti saab kasutada kuni paketi andmemahu täitumiseni või ettenähtud perioodi (168 tundi) lõppemiseni alates paketi aktiveerimisest. Paketi aktiveerib andmeside esimene kasutuskord välismaises võrgus peale paketi tellimist.

Pakett tuleb aktiveerida 168 tunni jooksul pärast paketi tellimist. Kui selle aja jooksul paketti ei aktiveerita, kaob paketi kasutamise võimalus 168 tunni möödumisel.

Nädalapaketis sisalduva andmemahu täitumisel saadame SMSi teel vastavasisulise teavituse ning edasi kehtib tavapärane interneti päevalagi ja rakendub rändlusteenuste hinnakiri. Võimalik on tellida uus Nädalapakett.

Nädalapaketti saab tellida ainult seadmega, millega on võimalik sms-i saata ja vastu võtta. Nädalapaketti ei saa tellida teisele numbrile (SIM-kaardile).

Oluline on täheldada, et:

 • andmemahtu arvestatakse 50 kB täpsusega.
 • Nädalapaketi tasu ei arvestata andmerändluse kuulimiidi sisse.
 • Nädalapaketi tasu kajastub eraldi arvereal. Tasu ei olene paketi reaalsest andmemahu kasutusest.
 • Nädalapaketi tasu ei ole seotud koduvõrgus kasutatava paketiga - see on eraldiseisev teenus.

Andmesidelimiit välismaal on numbripõhine teenus, mis võimaldab määrata maksimaalse pakettandmeside arve kalendrikuus välismaal. Teenus tagab, et Sa ei saa pakettandmeside kasutamise eest suuremat arvet kui oled eelnevalt määranud.

Teenusel on eelmääratud limiiditasemed 30 € / 60 € / 120 € / 240 € või 500 €. Eelmääratud tasemetest erinevaid limiite seada ei saa. Soovi korral saab aga limiidi taas täiesti eemaldada.

Limiidi hulka arvestatakse nii interneti, wap-i kui ka MMS-i kasutus välismaal (APN-de internet.internet.emt.ee, static.emt.ee, wap.emt.ee, mms.emt.ee ja teenuse "Mobiilne Intranet" kasutus).

Teenus teavitab limiidi täitumisel SMS-i ja/või e-kirjaga. Limiidi täitumisel piiratakse andmeside ühenduste loomine välismaal kuni kalendrikuu lõpuni, kui kasutaja ei tõsta limiiti või ei eemalda limiidikontrolli. Samal kalendrikuul tagasi Diili võrku saabudes saab kohe jälle andmesidet kasutada.

Uue kalendrikuu saabumisel on ühenduste loomine välismaal taas automaatselt võimalik. Limiiti saab SMS-ga eemaldada ja tõsta, vastavad juhendid saadetakse limiidi saabumisel SMS-ga. Juriidilisest isikust klientide puhul saab õiguslik või selleks volitatud isik juhtida kasutajate limiidi tõstmise õigusi.

Limiit hakkab kehtima alates vastavasisulise SMS-i saabumisest. Kui määrata limiit, mis on väiksem kui selle kuu juba kasutatud teenus, siis ühenduste loomine ei ole võimalik.

Teenusega saab liituda ning limiiti valida alates 01.03.2010. Vastavalt Euroopa Ühenduse määrusele rakendas Diil alates 01.07.2010 teenuse automaatselt ka kõigile ülejäänud klientidele kes ei ole selleks soovi avaldanud. Teenuse automaatsel rakendamisel on limiidiks 60 €.

Teenus on tasuta!

30. aprillist 2016 rakendub Euroopa Liidus (EL) uus rändlustasude regulatsioon, mille kohaselt tohivad EL´i mobiilioperaatorid küsida rändlusteenuste eest EL riikides üleminekuperioodil (kuni 14.06.2017) siseriiklikku hinda, millele lisandub fikseeritud suuruses lisatasu. Diil rakendab hetkel vaid ühte lubatud hinnakomponenti – regulatsioonikohast lisatasu, mis kehtib rändluses EL´i riikides väljahelistatud ja vastuvõetud kõne, sõnumi saatmise ja kasutatud MB eest. Vastavad tasumäärad ja hinnastamistingimused on toodud allpool.

RIIGID, KUS EUROOPA LIIDU REGULEERITUD RÄNDLUSHINNAD KEHTIVAD:

Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) järgmiste riikide operaatorite võrkudes: Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Malta, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Lisaks kehtivad reguleeritud rändlustasud veel järgmiste riikide operaatorite võrkudes: Gibraltar, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Prantsuse Guajaana, Reunion, Saint Martin, San Marino, Vatikan.

Šveitsis ja Fääri saartel saad kasutada reguleeritud hinnaga mobiilset interneti.

Monacos EL´i regulatsioonikohased rändlustasud ei kehti, tutvu Monaco hindadega siin.

*Põhja-Küprosel levib Türgi operaatori Turkcell võrk ning maksustamine toimub vastavalt nende hinnakirjale. Türgis ei ole rändlusteenuste hinnad Euroopa Liidu poolt reguleeritud.

MOBIILSE INTERNETI EHK ANDMESIDE KASUTAMINE

Nimetatud EL´i riikides saad mobiilset internetti kasutada hinnaga 0,06 €/MB. Andmemahtu seansi kestel mõõdetakse ja arveldatakse 1 kB arveldussammuga. Andmeside eest maksad vastavalt kasutatud mahule (MB-de arvule).

Kuidas saad EL´i riigis reisil olles mobiilse interneti kulud kontroll all hoida?

Et saaksid hoida oma interneti kasutamise kulu kontrolli all, saadame sulle iga 100 MB (ööpäevapõhine arvestus) täitumisel SMS´i. Esimese 100 MB täitumisel peatame sinu interneti kasutamise kuni kalendripäeva lõpuni või edasise kasutuse aktiveerimiseni. Peale edasist aktiveerimist mobiilse interneti kasutamist sellel kalendripäeval enam ei peatata.

Mobiilse interneti päevast kasutust reisi ajal saad lihtsasti jälgida ka Telia Travel äpist. Äpp on mõeldud kasutamiseks Android ja Apple iOS tarkvaraga mobiiltelefonidele ning see on tasuta allalaetav Google Play-st ja Apple App Store-ist.

NB! Kalendripäev lõppeb Eesti aja järgi kell 12 öösel.

Kuidas esimese 100 MB täitumisel interneti kasutust jätkata?

Kui oled esimesed 100 MB (ööpäevapõhine arvestus) ära kasutanud, saadame sulle SMS-iga juhised, kuidas saaksid soovi korral mobiilse interneti kasutamist jätkata.

Kasutuse jätkamiseks saada numbrile 9559 sõnum sisuga: "PAEV EU 5xxxxxxxx". Sõnumisse kirjuta seadmes oleva SIM-kaardi telefoninumber, millele soovid edasise andmeside kasutuse aktiveerida. Näiteks kui kasutad tahvelarvutit, siis kirjuta sõnumisse tahvelarvutis oleva SIM-kaardi telefoninumber.

Interneti kasutamise eest tasud vastavalt sinu tarbitud mahule ja hinnakirjale (0,06 €/MB). Lisaks on sul võimalik tellida Nädalapakett (400 MB), täpsem info siin.

Kui Sa oled andmeside andmemahu ära kasutatud ja Sa lisamahtu juurde osta ei soovi piiratakse interneti ühendust kalendripäeva lõpuni Eesti aja järgi. Uue kalendripäeva algamisel on interneti ühenduse loomine taas automaatselt võimalik.

Sul on võimalik määrata kuni kaks e-posti aadressi ja kuni kaks Diili/Telia mobiiltelefoninumbrit, millele esimese kasutatud 100 MB andmemahu vastavasisulised teavitused saadetakse ning millele oma telefoniga andmeside kasutamise taas aktiveerida saad.
Kui sa ei tea aktiveeritava SIM-kaardi telefoninumbrit, saad selle järgi vaadata iseteenindusest.

Kõik toodud hinnad kehtivad Diili lepingulisele erakliendile ja sisaldavad käibemaksu.

Diili kliendina saad nüüd valitud riikides maailmas (roamingtsoonides 3 ja 4) oma mobiiltelefoni, süle- või tahvelarvutiga internetti kasutada suurte arvete pärast muretsemata.

Sulle kehtib 100 MB ulatuses andmeside päevalagi roamingtsooni 3 riikides 9,95 € ning roamingtsooni 4 riikides 14,95 €. See tähendab, et kasutatud 100 MB eest ei maksa Sa nendes välisriikides kunagi rohkem kui vastavalt 9,95 € või 14.95 €.

Riikide nimekiri, kus andmeside päevalagi kehtib, on toodud lehekülje lõpus.

Andmeside päevalae kasutamiseks ei pea Sa midagi täiendavalt tegema, päevalagi kehtib kõikidele automaatselt. Kui oled päevalaes sisalduva andmemahu ära kasutanud, saad 100 MB andmemahtu juurde osta. Mahu juurdeostmiseks tuleb saata sõnum numbrile 9559 sisuga "PAEV T3" (kui kasutad andmesidet roamingtsoonis 3) ja "PAEV T4" (kui kasutad andmesidet roamingtsoonis 4). Juurde ostetud lisamaht maksab roamingtsooni 3 riikides 9,95 € ning roamingtsooni 4 riikides 14.95 €.

NB! Juurdeostetav lisamaht kehtib antud kalendripäeva lõpuni Eestis kehtiva ajavööndi järgi ja seda ei arvestata teenuse „Andmeside kuulimiit välismaal" sisse.

Sul on võimalik määrata kuni kaks e-posti aadressi ja kuni kaks Telia/Diili mobiiltelefoni numbrit, millele 100 MB andmemahu täitumisel vastavasisuline teavitus saadetakse. Kui kasutad andmesidet seadmega, mis ei saa SMS-i vastu võtta (nt Apple iPad), saad määrata andmemahu täitumise teavituse saajaks näiteks oma mobiiltelefoni numbri. Sel juhul saad oma iPad'ile andmemahtu juurde osta enda mobiiltelefoniga saates sõnumi numbrile 9559 sisuga "PAEV T3 5xxxxxx (kui kasutad andmesidet roamingtsooni 3 riikides) või "PAEV T4" (kui kasutad andmesidet roamingtsoonis 4). Sõnumi sisus olev number peab olema selle SIM-kaardi telefoninumber, mis on Su seadmes, millega internetti kasutad ja millele soovid andmemahtu juurde osta, antud näite juhul Sinu iPad'is olev SIM-kaardi telefoninumber.

Kui Sa oled andmeside päevalaes sisalduva andmemahu ära kasutatud ja Sa lisamahtu juurde osta ei soovi, piiratakse interneti ühendust kalendripäeva lõpuni. Uue kalendripäeva algamisel on interneti ühenduse loomine taas automaatselt võimalik.

Andmeside päevalagi kehtib väljaspool Euroopa Liidu riike järgmistes riikides:

 • Roamingtsooni 3 riigid: Türgi, Ukraina, Valgevene, Venemaa, Albaania, Armeenia, Aserbaidžaan, Bosnia ja Hertsegoviina, Gruusia, Gröönimaa, Kosovo, Makedoonia, Moldova, Monaco, Montenegro, Serbia
 • Roamingtsoon 4 riigid: Ameerika Ühendriigid, Kanada, Araabia Ühendemiraadid, Hiina, Hongkong, Iisrael, Jaapan, Kasahstan, Singapur, Tadžikistan, Tai, Usbekistan.

Kõik toodud hinnad kehtivad Diili lepingulisele erakliendile ja sisaldavad käibemaksu.

Ülejäänud riikides kehtivate hindadega saad tutvuda siin.

Kuutasuline internet välismaal – kõik Euroopa Liidu riigid

Diili Kuutasuline internet välismaal paketiga saab kasutada mobiilset internetti kõikides Euroopa Liidu riikides 24,95€ eest kuus.

Kuutasuline internet välismaal 1 GB saab kasutada: Soomes, Rootsis, Taanis, Norras, Lätis ja Leedus ja ka kõikides teistes Euroopa Liidu riikides (Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Suurbritannia, Tšehhi, Ungari) ja lisaks veel järgmiste riikide operaatorite võrkudes: Gibraltar, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Prantsuse Guajaana, Reunion, Saint Martin, San Marino, Vatikan).

Alates 15.06.2017 saab kõikides Euroopa Liidu riikides kasutada 1 GB asemel 6 GB mobiilset internetti 24,95 € eest kuus. ​

Telli

Tingimused:

 • Diili Kuutasuline internet välismaal paketiga saab kasutada mobiilset internetti Soomes, Rootsis, Taanis, Norras, Lätis ja Leedus ja ka kõikides teistes Euroopa Liidu riikides (Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Suurbritannia, Tšehhi, Ungari) ja lisaks veel järgmiste riikide operaatorite võrkudes: Gibraltar, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Prantsuse Guajaana, Reunion, Saint Martin, San Marino, Vatikan).
 • Diili Kuutasuline internet välismaal paketti saab kasutada nii mobiiltelefonis kui arvutis.
 • Hind sisaldab 1 GB andmemahtu, mida saab kasutada kõigi ülalpool mainitud riikide kõikide mobiilioperaatorite võrkudes (v.a satelliitside võrkudes).
 • Andmemahtu arvestatakse 1 kB täpsusega.
 • Kuutasus sisalduva mahu täitumisel saab klient SMSi teel vastavasisulise teavituse ning kehtima hakkab tavapärane rändlusteenuste hinnakiri. Euroopa Liidus maksab mobiilne internett 0,06 €/MB
 • Diili Kuutasuline internet välismaal paketi tasu ei arvestata internet välismaal kuulimiidi sisse.
 • Diili Kuutasuline internet välismaal paketi kuutasu kajastub eraldi arvereal ja see ei ole seotud koduvõrgus kasutatava paketiga - see on eraldiseisev teenus.
 • Diili Kuutasuline internet välismaal paketi kuutasu arvestatakse ühe täiskuu põhiselt (nt kui klient liitub paketiga kuu 15ndal päeval, siis esitatakse talle arve terve kuu eest).

Hea teada

 • MMS-sõnumite saatmisel

 • Erinevate tegevuste ja failide andmemahud

 • Internetti kasutavad rakendused

 • Eesti piirialad

 • Seadeid ei ole vaja muuta